Ayrık Matematikte Seçme Konular

24 Mart, 27 Mart, 31 Mart, 3 Nisan, 7 Nisan, 10 Nisan, 14 Nisan ve 17 Nisan günlerinde uzaktan çevrim içi olarak gerçekleştirilecek olan “Ayrık Matematikte Seçme Konular” dersinin detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Çarşamba dersleri 19:30-21:30, cumartesi dersleri ise 13:00-15:00 arasında gerçekleşecektir.

Altyapı gerekliliği: Tümevarım, çelişki gibi temel ispat tekniklerine aşinalık.

Amaç: En temel matematiksel ispat bilgisi varsayımı altında sayı teorisi, olasılık teorisi, graf teori gibi konular üzerine sohbet etmek. Hedefimiz farklı problemler üzerinden ilerleyerek matematiğin değişik branşlarına ilk bakışı atabilmek ve farklı branşların nasıl kesiştiğine şahit olmak. Herhangi bir teorik konu üzerine odaklanmak yerine ilginç uygulaması olan konulara yöneleceğiz.

Konular: Konuları ders öncesi yazışmalarla ve ilk dersteki görüşmelerle öğrencilerle beraber belirleyeceğim. Temelde elementer sayı teorisinden örnekler görmek, graf teori konularına genel bir bakış atmak ve elementer ispatlar vermek, olasılık teorisinin bu konulara nasıl dahil olduğuna dair sohbetler yapmayı planladığımı söyleyebilirim.

Kaynak: Dersi öğrencilerin isteklerine göre şekillendireceğim için kesin bir kaynak yok. Ancak kafamdaki bazı ayrık matematik problemleri için kendi kitabımı kullanacağım, buradan ulaşabilirsiniz.

Eğitmen: Ümit Işlak

Bu program 8 gün sürecektir. 8 günün tamamına katılabilecek öğrencilerin başvurmasını bekliyoruz.

Etkinlik, lisansın ilk senesi ya da lisans öncesi hazırlık sınıfında olan öğrenciler, ispat yapmaya yatkın lise son öğrencilerine açık ve ücretsizdir. Etkinliğimiz 15 kontenjanla sınırlıdır.

Etkinliğe katılmak için başvuru zorunludur. Başvuruları öğrencilerin yapmasını bekliyoruz.

Başvuru için buraya tıklayınız.

Son Başvuru Tarihi: 15 Mart 2021, 17.00

Başvuru sonuçlarının açıklanması: 17 Mart 2021